Historie

Počátky hokejbalu v Chlumci sahají do roku 1996. Ve Staročeské pivnici probírali Marcel Marek s extraligovým hokejistou Jirkou Malinským, jak se zabavit ve chvílích volna. Marcel Marek – v Chlumci poměrně čerstvá naplavenina – začal shánět hráče do týmu a prohlásil se prezidentem klubu. Zakládajícími členy byli zejména kluci, kteří se znali z hasičského kroužku.

První soupiska HbC Chlumec nad Cidlinou:

Petr Pokorný – Jiří Nedvěd, Miroslav Uchytil, Pavel Horák, Vašek Staněk, Tomáš Vojtíšek, Tonda Černý, Petr Synek, Petr Staněk, Marcel Marek, Standa Čáslavský, Václav Miffek, Michael Mentel, Michal Vaníček, Pavel Písařík, Luboš Tuček, Míla Synek, Vašek Kycelt, Petr Zborník, Radek Hajský a Jindra Zejdl.


Mužstvo tehdy trénovalo na parkovišti před koupalištěm, když zde zrovna nebyla pouť nebo cirkus.

Na taktické tréninky dojížděli chlumečtí otci zakladatelé do „nedaleké“ Chrudimi, kde bylo tehdy nejbližší hřiště. O krutých začátcích svědčí také to, že hráči museli hasit autobus, kterým tehdy jeli na mistrovské utkání. Později hokejbalisté trénovali v hale v areálu za bývalým hotelem Liverpool. Když zajel tenisák naplněný vodou pod nějaký stroj, bylo po tréninku. V prvních letech se v tělocvičně zdejší základní školy konaly vánoční turnaje. Během pár let postoupil tým z Chlumce do 2.NHbL.

V roce 2000 pak nastal milník v podobě výstavby hřiště. Město nechalo postavit asfaltovou plochu a hokejbalisté si pak sehnali materiál a vztyčili mantinely a střídačky. S novým hřištěm zahájili hokejbalisté činnost i na mládežnickém poli. Synové svých otců dnes tvoří páteř A týmu.


Chlumec postupně stoupal tabulkou, až v roce 2013 přišel první titul v 2.NHbL a v roce 2015 druhý zisk mistrovského poháru. Mezi těmito dvěma úspěchy se podařilo kompletně zrekonstruovat hřiště a zvelebit domek opuštěný Domem dětí a mládeže, kde vznikla klubovna, šatny a další zázemí pro klub. Vrtačky postoupily do druhé nejvyšší soutěže v ČR – 1.NHbL. V premiérové sezóně 2015 – 2016 obsadili 12. místo ze 20 účastníků.

V současnosti působí v klubu mužstva A týmu, B týmu, přípravek a minipřípravek. Celý oddíl tak čítá cca 70 členů.0,6